Noorte ilu- ja viljapuude lõikus

Lõikan kuni 3 meetri kõrguseid puid, hind 40 eurot tund, min hind 80 eurot (km ei lisandu, väljaspool Tallinna linna ja Harku valda lisanduvad sõiduga seotud kulud).

Oman aednik tase III, maastikuehitaja tase IV ja puittaimede hindaja tase V kutsetunnistusi.

Loe lähemalt, millal on viljapuude lõikuseks sobiv aeg SIIT.

Aed-õunapuu enne ja pärast lõikust
Fotod: aed-õunapuu enne ja pärast lõikust.

Kujunduslõikusega aitan noorel puul kasvatada terve ja tugeva võra, et see ei muutuks tulevikus ohtlikuks nii inimeludele ega materiaalsele varale. Puukoolist valitud istik paistab väike ja ohutu, kuid aastakümnete pärast sirgub see suureks tugevaks puuks, mille oksad kaaluvad juba mitusada kilogrammi – valed hooldusvõtted varajasel kasvuperioodil võivad need muuta hiljem vägagi murdumisohtlikeks. Väike lõige kahjustab puud alati vähem kui suur lõige ning kui puu võra on esimese paarikümne aasta jooksul korralikult kujundatud vajab see hiljem väga vähest korrigeerimist.

Hoolduslõikusega eemaldan võrast haiged, kuivanud, murdunud, vale kasvusuunaga ning segavad oksad. Lõikusvõtted peavad olema õiged ja lähtuma puu füsioloogiast, hoidmaks ära taime vigastamise ja seenhaigustesse nakatumise (mis lõpeb üldjuhul mädanikega).

Vormilõikusega annan taimele soovitud kuju. Siin on oluline teada milliseid taimi on üldse soovitav selliselt lõigata, et tulemus hiljem ka silma rõõmustaks :).


Foto: viljakandev hapukirsipuu kliendi aias Harjumaal.

Share