BLOGI

Millal on viljapuude lõikamiseks parim aeg?

Viljapuid võib lõigata nii varakevadel, kergete miinuskraadide või juba plusskraadide saabumisest kuni pungade puhkemiseni kui ka suvel, peale lehtede täiskasvamist. Nagu elus ikka kipub olema, siis kummalgi aastaajal on oma eelised ja miinused.

Viljapuude lõikamine kevadel sobib eelkõige noorte puude korral okste sobivasse kohta ja suunda juhtimiseks ja seega nende võra kujundamiseks (kujunduslõikus). Samuti pikka aega hooldamata puudele esimeseks põhilõikuseks eelkõige seetõttu, et võra struktuur on paremini vaadeldav (hoolduslõikus) ning ka puu toitainete varude kaotus on kõige väiksem (kuna need on talveks juurtesse tallele pandud). Ka siis kui soovime vanemal puul ergutada võrsete kasvu, on kevadine lõikamine selleks sobivaim.

Samas, luuviljaliste (kirsi- ja ploomipuud) korral tuleb olla hoolikas õige lõikusehetke tabamisega, sest nendel algab kevadine mahlajooks juba oluliselt varem.

Kevadise lõikamise miinuseks on (tugeva lõikuse korral) puu reageerimine ohtrate vesivõsude kasvatamisega, mida on usinal aiapidajal siiski lihtne juuli alguses ilma lõikamata eemaldada. Samuti jäävad kevadised suuremad lõikehaavad pikemaks ajaks avatuna ootele.

Suvisel viljapuude lõikusel tekib vesivõsusid minimaalselt või oluliselt vähem kuna puu on ametis viljade kasvatamisega ja võra taastamisele tal energiat enam nii palju ei jätku. Kui viljapuud on varem järjepidevalt kujundatud, siis tasubki regulaarne hoolduslõikus jätta suvisesse perioodi. Niimoodi parandame võra valgustingimusi ja kasvav saak värvub paremini, soodustame järgmiseks aastaks tugevate õiepungade kasvu, ka lõikehaavad kasvavad kasvuperioodil kiiremini kinni. Luuviljalised tulevad samuti suvisele lõikusega paremini toime.

Kui eelmisel suvel jäid vesivõsud eemaldamata, siis neidki on parem järgneval suvel lõigata, et vältida tuleval kevadel uute võrsete järjekordset vohamist.

Suvise lõikuse miinusena saab välja tuua selle, et lõikuse käigus eemaldame võras toimetades ka viljadega oksi ning saak võib tulla väiksem (samas nt õunapuude puhul on viljahakatsite harvendamine enamasti pigm kasuks). Lisaks on suvel õige lõikusilma tabamisega palju tegemist – küll on palav, siis jälle vihmane 🙂

Kokkuvõttes saab öelda, et igale puule on olemas sobivaim lõikusaeg, mille aitab välja selgitada koolitatud ja kogenud spetsialist!

Pakun kuni 3 meetri kõrguste viljapuude lõikusteenust Harjumaal, Raplamaal ja Läänemaal.
Hind on 50 eurot tund, min hind 100 eurot (km ei lisandu, väljaspool Tallinna linna ja Harku valda lisanduvad sõidukulud). Rohkem infot  leiad
SIIT.

 

 

 

 

Share